De Eerste Wereldoorlog

Op de Balkan stijgt de temperatuur. Oostenrijk-HongarijŽ, de Dubbelmonarchie, en Rusland willen er allebei hun invloed vergroten, terwijl in de Balkanlanden zelf nationalistische gevoelens hand over hand toenemen. Op 28 juni 1914 wordt in Serajevo de Oostenrijkse troonopvolger, Aartshertog Frans-Ferdinand, door een Servisch student doodgeschoten. De daaropvolgende oorlog tussen ServiŽ en Oostenrijk groeit weldra uit tot 'de Grote Oorlog', die pas veel later de Eerste Wereldoorlog zal genoemd worden.

BelgiŽ mobiliseert zeer beperkt op 29 juli, in eerste instantie alleen om de grenzen te verdedigen. Op 31 juli stuurt Duitsland ultimatums aan Frankrijk en Rusland, waarop BelgiŽ de algemene mobilisatie afkondigt. Tegelijk verklaart BelgiŽ uitdrukkelijk, zijn neutraliteit te willen bewaren. Op 2 augustus neemt Koning Albert I het bevel van het leger op zich. Diezelfde avond bereikt een Duits ultimatum Brussel.

Duitsland vraagt de doortocht van zijn legers door BelgiŽ, zoniet zal het BelgiŽ als een vijand beschouwen. Op 3 augustus verwerpt BelgiŽ het ultimatum en op 4 augustus valt het Duitse leger ons land binnen.

Maar het Belgisch leger is niet op een oorlog voorbereid. Luik valt op 7 augustus en op 20 augustus trekken de Duitsers Brussel binnen. Antwerpen valt op 9 oktober na een belegering van tien dagen. Albert trekt zich op 15 oktober terug op de IJzerlinie. Hier zal hij vier jaar standhouden.

 

Na de terugtrekking van het Belgisch leger uit Antwerpen richting IJzer besluit het Kabinet de Broqueville op 10 oktober uit te wijken naar het Franse Sainte-Adresse. Enkel Premier de Broqueville verblijft in De Panne. De administratieve diensten van de staat, de rechterlijke macht en de locale overheden bleven functioneren. Michel Levie leidde deze diensten en onderhield zich met parlementsleden die in BelgiŽ gebleven waren.

 

 

De Belgische Regering in Le Havre Sainte-Adresse

v.l.n.r. Poullet, Hubert, Segers, Helleputte, Berryer, van de Vyvere, Vandervelde, Hymans, Brunet, Goblet d'Alviella, Carton de Wiart, de Broqueville, Renkin en Luitenant Generaal de Ceuninck.

 

Voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordigers

Frans SCHOLLAERT

Voorzitter van de Senaat

Baron Paul de FAVEREAU

Eerste Minister

18.06.1911 - 16.01.1918 : Graaf Charles de BROQUEVILLE

01.06.1918 - 21.11.1918 : Gťrard COOREMAN

 

Minister van Oorlog

11.11.1912 - 17.02.1916 : Graaf Charles de BROQUEVILLE

17.02.1916 - 04.08.1917 : Emile VANDERVELDE

04.08.1917 - 21.11.1918 : Luitenant Generaal Baron de CEUNINCK

 

Minister van Justitie

17.11.1918 - 21.11.1918 : Henry CARTON de WIART

 

Minister van Buitenlandse Zaken

02.05.1907 - 26.07.1915 : Burggraaf J. DAVIGNON

26.07.1915 - 04.08.1917 : Baron BEYENS

04.08.1917 - 01.01.1918 : Graaf Charles de BROQUEVILLE

01.01.1918 - 28.08.1920 : Paul HYMANS

 

Secretaris-Generaal van het Ministerie van Buitenlandse Zaken en Diplomatiek Adviseur van Koning Albert I, Baron Lťon van der ELST

Minister van Binnenlandse Zaken

05.09.1910 - 21.11.1918 : Paul BERRYER

 

Minister van FinanciŽn

28.02.1914 - 21.11.1918 : AloÔs van de VYVERE

 

Minister van Openbare Werken en Landbouw

 11.11.1912 - 21.11.1918 : Joris HELLEPUTTE

 

Minister van KoloniŽn

30.10.1908 - 21.11.1918 : Jules RENKIN

 

Minister van Spoorwegen, Post, Telegrafie en Telefonie en Marine

28.02.1914 - 21.11.1918 : P. SEGERS

 

Minister van Nijverheid en Arbeid

02.05.1907 - 21.11.1918 : A. HUBERT

 

Minister van Kunst en Wetenschappen

17.06.1911 - 21.11.1918 : Prosper POULLET

 

Minister van Economische Zaken

12.10.1917 - 01.01.1918 : Paul HYMANS

01.01.1918 - 31.05.1918 : Prosper POULLET

31.05.1918 - 21.11.1918 : Gťrard COOREMAN

 

Michel LEVIE

 

Op uitdrukkelijk verzoek van Koning Albert I bleven de hofdignitarissen tijdens de Eerste Wereldoorlog in Brussel. Op 16 september 1916 trad Graaf van den Steen de Jehay in dienst als Kabinetchef ad interim van Koning Albert I en zal deze taak uitoefenen tot aan zijn dood, op 7 oktober 1918 te Vinkem, ten gevolge van een val van zijn paard. ís Konings titelvoerende  Kabinetchef, Graaf díArschot Schoonhoven was immers in Brussel gebleven.

 

Kardinaal MERCIER

 

 

 

Overhandiging van de Grootkruisen van de Leopoldsorde aan de divisiecommandanten, Paleis te Brussel, 1919

v.l.n.r. Lt.Gen. Bernheim, Lt.Gen. Baron Jacques de Dixmude, Lt.Gen. Baron Rucquoy, Lt.Gen. Baron de Ceuninck, Lt.Gen. Biebuyck, Koning Albert I, Prins Leopold, Koningin Elisabeth, Lt.Gen. Baron Drubbel, Minister Delacroix, Minister Graaf de Broqueville, Minister Hubert, Minister Hymans, Lt.Gen. Gillain en Lt.Gen. Baron Michel du Faing d'Aigremont.

 

ORGANISATIE VAN HET BELGISCH LEGER 1914-1918

Opperbevelhebber : Z.M. Koning Albert I

Adjudant Generaal, Chef van het Militair Huis van de Koning

Luitenant-Generaal JUNGBLUTH

Luitenant-Generaal Baron du ROY de BLICQUY

 

Stafchef van het Leger

Luitenant-Generaal de SELLIERS de MORANVILLE tot 06.09. 1914

Luitenant-Generaal WIELEMANS van 06.09.1914 tot 05.01.1917

Luitenant-Generaal Baron RUCQUOY van 06.01.1917 tot 10.04.1918

Luitenant-Generaal GILLAIN van 11.04.1918 tot 23.02.1920

Onderstafchef: Luitenant-Generaal MAGLINSE

Luitenant-Generaal Baron de RYCKEL

 

Commandanten van het 1ste Legerdivisie

Luitenant-Generaal BAIX tot 05.01.1915

Luitenant-Generaal BERNHEIM van 05.01.1915 tot 04.10.1919

 

Commandanten van het 2de Legerdivisie

Luitenant-Generaal Baron DOSSIN de SAINT-GEORGES tot 05.01.1915

Luitenant-Generaal Baron DRUBBEL van 05.01.1915 tot 04.10.1919

 

Commandanten van het 3de Legerdivisie

Luitenant-Generaal Graaf LEMAN tot 15.08.1914

Luitenant-Generaal BERTRAND van 24.08.1914 tot 05.01.1915

Luitenant-Generaal  JACQUET van 05.01.1915 tot 05.02.1916

Luitenant-Generaal Baron JACQUES de DIXMUDE van 05.02.1916 tot 04.10.1919

 

Commandanten van het 4de Legerdivisie

Luitenant-Generaal Baron MICHEL du FAING d'AIGREMONT

 

Commandanten van het 5de Legerdivisie

Luitenant-Generaal RUWET tot 05.09.1914

Luitenant-Generaal  GUIETTE van 05.09.1914 tot 20.10.1914

Luitenant-Generaal SCHEERE van 20.10.1914 tot 05.01.1915

Luitenant-Generaal LECHAT van 05.01.1915 tot 11.06.1915

Luitenant-Generaal Baron RUCQUOY van 11.06.1915 tot 06.01.1917

Luitenant-Generaal GILLAIN van 06.01.1917 tot 11.04.1918

Luitenant-Generaal Baron RUCQUOY van 11.04.1918 tot 04.10.1919

 

Commandanten van het 6de Legerdivisie

Luitenant-Generaal LANTONNOIS van RODE tot 05.01.1915

Luitenant-Generaal Baron de CEUNINCK van 05.01.1915 tot 04.08.1917

Luitenant-Generaal BIEBUYCK van 04.08.1917 tot 15.12.1919

 

Commandanten van de Cavalerie

Luitenant-Generaal Baron de WITTE de HAELEN, commandant van het 1ste Divisie tot 05.01.1915, Inspecteur-Generaal van de Cavalerie van 05.01.1915 tot 12.08.1915, commandant van het Cavaleriekorps van 12.08.1915 tot 15.09.1915, commandant van het 2de Divisie van 15.09.1915 tot 31.01.1918

Luitenant-Generaal PROOST, comdt. van het 1ste Div. van 05.01.1915 tot 31.08.1918

Luitenant-Generaal de MONG…, Comdt van het 2de Div. van 12.10.1914 tot 15.09.1915

Luitenant-Generaal Baron BUFFIN de CHOSAL, comdt. van het 1ste Div. van 15.09.1915 tot 31.01.1918

Luitenant-Generaal DE BLAUWE, comdt. van het 1ste Div. van 31.08.1918 tot 12.10.1918

Luitenant-Generaal LEMERCIER, Comdt. van het 1ste Div. van 12.10.1918 tot 26.04.1919

 

Commandanten van de Openbare Weermacht

Luitenant-Generaal Baron TOMBEUR de TABORA van 23.02.1915 tot 19.09.1916

Kolonel Ridder HUGH… de MAHENGE tot 09.10.1917

 

De Gezondheidsdienst

Generaal-Majoor Geneesheer Antoine DEPAGE

 

Bewapening en Technische Diensten

Generaal-Majoor Baron EMPAIN

 

Verbindingsofficier van Koning Albert I

bij het Franse Hoofdkwartier

Luitenant-Generaal Baron de POSCH

 

bij het Britse Hoofdkwartier

Luitenant-Generaal Graaf de JONGHE d'ARDOYE

 

 

Willy COPPENS de HOUTHULST

 

Maarschalk van Frankrijk Ferdinand FOCH

 

 

 

 

 

Luitenant-Generaal WIELEMANS

Luitenant-Generaal JACQUET

Generaal-Majoor MAES

Generaal-Majoor CUVELIER